Vyplatí se pěstovat chilli? Při volbě správné odrůdy ano!

Ptáte se na smysl zahradničení, když jsou supermarkety celoročně plné čerstvých potravin? Máte k agronomii vztah, ale bydlíte v paneláku? Či hledáte druhy zeleniny, jejichž pěstování doma má přidanou hodnotu? Projděte si s námi způsoby pěstování chilli papriček v našich podmínkách i význam, jaký jejich vlastní sklizeň přináší.

Proč pěstovat zrovna chilli?

Jednotlivé plodiny jsou dováženy na trh v různé kvalitě. Zatímco některé se dají koupit chutné a dlouhodobě neobsahují rezidua postřiků či plísně, jiné jsou nechvalně proslulé vysokou koncentrací toxických látek. Čerstvé chilli papričky drží v České republice mezi ostatními plodinami prvenství, co se stahování výrobků z trhu týče. Důvodem bývá až desetinásobné překročení maximální koncentrace pesticidů. Nadlimitní nálezy se velmi často vyskytují i v chilli sušeném. Právě kvůli vysokému obsahu toxinů je domácí pěstování chilli papriček významnější než u plodin prodávaných bez kontaminace. Spotřeba chilli přitom není taková, aby si ho konzument nestačil vypěstovat sám.

Volba odrůdy je klíčová

Na světě existuje asi 4000 odrůd chilli papriček. Z obchodování s jejich semeny a sazenicemi se stal v poslední době výdělečný byznys. Je libo papričku fialovou, vrásčitou či čtverhranou? Připomínající létající talíř? Největší, či nejpálivější na světě? Není problém, prodáme vám!

Ten problém začíná až doma v květináči. Chilli je tropická rostlina. Citlivá. Teplotu a vlhkost lze možná zajistit skleníkem, mšice ale neodeženete. Půdu si z Mexika také dovezete těžko. A s podzimním ochlazením si můžete jen hořekovat, že vám hlavní úroda nestihla uzrát.

Nevěřte, že si všechny ty exotické druhy vypěstujete doma. Většina naše podmínky nezvládá a vy se bez postřiků, termostatů a umělého osvětlení vysokých výnosů nedočkáte. Investujte raději čas do odrůd, plodících bohatě i v našich zeměpisných šířkách.

Jak pěstovat s úspěchem

Pokud nemáte skleník, doporučuji jednoznačně Jalapeña. Ty pěstuji opakovaně, s velkými výnosy a z vlastního semene. Nepoužívám postřiky, hnojiva a zalévám je, až se jim svěsí listy. Ve skleníku můžete zkusit Habañera či Kajenský pepř. Pěstovat můžete jako klasické papriky s pár obměnami, které shrnuji níže.

Semena sejte do půdy co nejdříve (leden-únor). Růst sazenic je pomalý a narozdíl od klasických paprik se „nevytahují“. Na přesazování nemusíte tedy tolik spěchat, zajistěte pouze rostlinám dostatek světla. Vysazovat ven můžete na slunné stanoviště v druhé polovině května. Pokud nemáte zahradu, stačí je přesadit do velkého květináče (průměr 25-35 cm) a vystrčit na prosluněný balkon. Rostliny nepřelévejte, zvláště ne při vybavování plodů; papričky pak praskají. První plody (červen-červenec) sklízejte již v botanické zralosti, tzn. před vybarvením do stavu zralých plodů (často zelené či fialové). Úplné vyzrání mladou rostlinu vysiluje a podstatně zmenšuje druhou, mnohonásobně větší sklizeň na podzim.

Rozlišujte mezi botanickou a konzumní zralostí plodů.

Zpracování a skladování plodů

Pokud neplánujete konzumovat chilli papričky čerstvé, můžete je zmrazit, usušit či naložit. Speciality z chilli papriček jsou velmi oblíbené a mohou sloužit i jako jedlý dárek. Tlustostěnné druhy před sušením nakrájejte, zabráníte tak zplesnivění. Usušené domácí chilli vydrží velmi dlouho a jediná sklizeň vám tak může zajistit zásobu koření na několik let.

Chilli papričky jsou jednoznačně plodinou, kterou se v domácích podmínkách vyplatí pěstovat. Jsou nenáročné na prostor i péči a při výběru správné odrůdy se i v našich podmínkách dočkáte velkých výnosů. Vyhnete se tak dováženým kusům, plných reziduí toxických pesticidů.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x